Nafaszerowana papryka


Pranie zrobione, kurze wytarte, pies wyprowadzony, naczynia pozmywane, mieszkanie odkurzone, podłogi wymyte… Tak… wiem, że dzisiaj niedziela, i zamiast wypoczywać to ja tu zasuwam, ale ostatnio dni się trochu pomieszały i na nic nie mieliśmy czasu.

Wczorajszy dzień był bardzo aktywny- strasznie nam się spodobało nordic walking, że już sobie nie wyobrażamy sobotniego poranka bez łażenia po lesie (no… na razie byliśmy na kijkach po raz trzeci:-), a potem zrobiliśmy kilkanaście kilometrów na rowerku. Po takim wysiłku  nic nam się już nie chciało…

No i w końcu znalazłam chwilę, żeby opublikować przepis na nafaszerowaną paprykę, którą pochłonęliśmy jakiś czas temu. Danie przygotowuje się całkiem szybko, najdłuższy jest czas oczekiwania na upieczenie się papryki w piekarniku.

Składniki:

  • 4 małe czerwone papryki
  • pół kilograma mięsa mielonego
  • 12 plasterków szynki parmeńskiej
  • przyprawy: sól, pieprz, czerwona papryka, papryka w płatkach, czosnek w proszku, świeża bazylia
  • oliwa

Z każdej papryki ścinamy kapelusik, wyjmujemy wszystkie pestki oraz farfocle i oczyszczamy ją pod wodą. Do każdej z nich wkładamy (na ścianki) po 2 plasterki szynki parmeńskiej.

Mięso mielone smażymy na oliwie,  i odsączamy z niego cały zbędny tłuszcz oraz wodę. Dodajemy wszystkie przyprawy. Mieszamy.

Papryki faszerujemy mięsem i przykrywamy plasterkiem szynki.

Pieczemy w piekarniku 40 minut w temperaturze 150 stopni.

Kasia