Masło orzechowe

Pomysł ze zrobieniem tego masła chodził za mną już od dłuższego czasu, ale jakoś tak nie było okazji, żeby go zrobić. Kiedy więc wymyśliłam imprezę klasową pod hasłem „Śniadanie na trawie”, postanowiłam go przygotować dla swoich uczniów. Okazało się to strzałem w dziesiątkę! Słoiczek zniknął w bardzo szybkim tempie i moim wychowankom bardzo smakował:-)

Do mojego przepisu wykorzystałam 2 puszki orzeszków ziemnych, solonych. (Początkowo miałam robić z jednej, ale moja kumpela stwierdziła, że będzie to stanowczo za mało:-) Dobrze, że jej posłuchałam, hihi… .

 

Sposób przygotowania:

 

Orzeszki należy najpierw uprażyć na rozgrzanej patelni, a następnie zmiksować w blenderze, aż do otrzymania gęstej papki. Na maksymalnych obrotach potrzeba na to około 10 minut. (Proponuję w trakcie miksowania blender na chwilę wyłączyć, bo może się za bardzo rozgrzać).

Aby nasza masa nie była tak zbita, należy dodać do niej 2 lub 3 łyżki oleju arachidowego. Ten olej jest niestety dosyć drogi, ale z pewnością znajdziecie na niego inne zastosowanie i się Wam nie zmarnuje:-). Ponadto, masło należydosolić do smaku.

 

Tak przygotowaną mieszankę trzeba przechowywać w lodówce.

 

P.s. Masło orzechowe można również wykorzystać do przygotowania pasztetu. Proponuję Wam na przykład pasztet z soczewicy:-) Jest wyśmienity!!!