Chruściki

chruściki

Oprócz książek kucharskich mam pewien zeszyt. Zeszyt w słodkie babeczki zakupiony chyba w Szkocji. Jest to zeszyt, w którym zapisuję sobie przepisy, które wyczaję gdzieś u znajomych, rodziny czy w telewizji. Spisuję je wszystkie skrupulatnie i od czasu do czasu wrzucam je na Dupcię.

Podobne zeszyty mają moja mama oraz mama Tomka. Kartki już w nich pożółkły, ale w każdym można znaleźć dużo ciekawych przepisów.

I właśnie ten przepis na faworki znalazłam u mojej mamy o wdzięcznej nazwie ‚chruściki pani Ewy’. Są to faworki, które zrobiłam po raz pierwszy w życiu i pomimo tego, że Tomek mi jęczał, że on za ‚czymś takim’ nie przepada, bo są ‚suche i bez sensu’ to jednak skusił się na kilka:-) Ochoczo też pożarła je moja rodzinka, która parę dni temu wpadła do nas na kawkę. Zgodnie stwierdzili, że jak na pierwszy raz, wyszły bardzo smaczne:-)

Ciasto jest niestety nieco trudne przy zagniataniu, ale po podzieleniu na mniejsze porcje nie powinniście mieć większych problemów.

Składniki:

  • 4 żółtka
  • 2 czubate szklanki mąki
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1 łyżeczka octu lub spirytusu (u mnie to drugie)
  • szczypta soli
  • 200g śmietany 18%

dodatkowo:

  • olej ryżowy
  • cukier puder

Wszystkie składniki dokładnie ze sobą połączyć. Ciasto jest dość ciężkie w zagniataniu, więc podzieliłam je sobie na 5 mniejszych części. Każdą z nich trzeba rozwałkować. I tu zastosowałam się do rady Asi, żeby ciasto kilka razy rozwałkować i złożyć, żeby do ciasta wtłoczyć jak najwięcej powietrza. (Chyba pomogło, bo smażąc fajnie puchły).

Z ciasta powycinać radełkiem faworki.

Olej ryżowy rozgrzać w garnku i wkładać po 2 lub 3 faworki. Smażyć przez kilka chwil z obydwu stron  na złoty kolor. Faworki odsączyć na papierowym ręczniku. Kiedy przestygną, posypać cukrem pudrem.

Kasia

chruściki2

chruściki3

i na koniec…

Startuję w konkursie Blog Roku 2012 i aktualnie jestem na 29 miejscu:). Byłabym przeogromnie wdzięczna za każdego dodatkowego esemeska na Dupcię:-)

Dziękuję!!!

http://www.blogroku.pl/2012/kategorie/a-dupa-rosnie,r1,blog.html

blog roku sms