Cytrynowe kokosanki z anyżem

cytrynowe kokosanki z anyżem (1)

W mojej półce zalegały opakowania wiórków kokosowych oraz 2 pudełeczka gwiazdek anyżu, które dostałam od firmy KAMIS. Leżały sobie tak i leżały… .

Wiedziałam, że prędzej czy później wiórki skończą w kokosankach, za którymi wręcz przepadam:D

A anyż sobie tak leżał niekochany… .

Całe szczęście, że wczoraj na dobranoc włączyłam sobie program Anny Olson „Na słodko”, która zaproponowała makaroniki z anyżem. Wow! To jest to!

Pogrzałam dzisiaj do sklepu po cytrynę i upiekłam całą michę ekskluzywnych kokosanek (jakoś nazwa ‚makaroniki’ mi tu do końca nie pasuje, bo nie ma tu ani krzty migdałów:-)

Ciasteczka wyszły przepyszne- lekko kwaskowate z nutką anyżu.

Składniki:

  • 3 gwiazdki anyżu
  • starta skórka z cytryny
  • sok z cytryny
  • 3 białka
  • 3/4 szklanki cukru
  • 200g wiórków kokosowych

Piekarnik rozgrzać do 150 stopni.

Gwiazdki delikatnie rozgnieść w moździerzu (nie na proszek, tylko na mniejsze kawałki) i wrzucić do garnka. Do garnka ma wylądować także sok z cytryny. Całość podgrzać na średnim ogniu do niewielkiego zredukowania się soku. Całość przelać przez sitko (można je wyłożyć gazą). Sok ma być bez kawałków anyżu, bo będzie Wam skrzypieć między zębami;p

Białka ubić i stopniowo dodawać do nich cukier (w trakcie miksowania).

Do ubitych białek dodać wiórki kokosowe, startą skórkę z cytryny oraz cytrynowo-anyżowy ekstrakt. Całość wymieszać silikonową łyżką.

Blachę do pieczenia wyłożyć papierem.

Masę nakładać łyżką w odstępach, bo ciasteczka w trakcie pieczenia lekko się splaszczą. Uformować je na kształt okręgów:-)

Kokosanki piec przez ok 25 minut, do momentu aż będzie można bez problemu oderwać je od papieru.

cytrynowe kokosanki z anyżem (2)