Akcja WWF- Zrównoważona ryba na święta

Online_Free_Tab

Rybki są zdrowe i rybki jeść trzeba. Wiem to doskonale i w myśl tej zasady od czasu do czasu ląduje na naszych talerzach pyszny kawałek ryby. Jednak bez bicia przyznam, że pojawia się ona u nas zdecydowanie za rzadko. Mamy kilka ulubionych gatunków, jednak dopiero ostatnio uświadomiono mi, że niektórych z nich nie powinniśmy jeść, bo wkrótce mogą wyginąć!

Zasoby ryb zaczęły gwałtownie maleć z powodu zbyt intensywnych połowów. Rybki nie mają za bardzo czasu, żeby się porozmnażać i robi się mała kicha;-/ Poza tym, wyławianie zbyt dużej ilości ryb może spowodować zachwianie się całego łańcucha pokarmowego oraz pojawienie się problemów innych gatunków w nim żyjących. Dodatkowo, wiele ryb i zwierząt jest łapanych w sieci przez przypadek, przez co niepotrzebnie stworzenia te tracą życie… .

Sprawę w swoje ręce wzięła organizacja WWF, która już od 50 lat jest jedną z największych organizacji ekologicznych na świecie. Na stronie www.ryby.wwf.pl możemy dowiedzieć się wielu przydatnych informacji w jaki sposób zwykły, szary konsument może zbawić rybny świat:-):

Robiąc zakupy trzeba wybierać tylko te gatunki ryb, które oznaczone są na poniższym zestawieniu zielonym światłem oraz te, które posiadają certyfikat MSC (następnym razem podczas zakupów poszukam tego znaczka na opakowaniu:-)

Dzięki temu, że będziemy wybierać takie, a nie inne gatunki ryb spowoduje, że zmniejszy się ilość połowów ryb zagrożonych wyginięciem i będziemy pewni, że rybka pochodzi ze zrównoważonych połowów i dobrze zarządzanych łowisk (poradnik do pobrania TUTAJ)

poradnik- ryby

diagram41

Poza tym, należy pytać sprzedawców, skąd mają dany towar (muszą to wiedzieć!) oraz w jaki sposób odbywał się połów (jestem ciekawa, czy to wiedzą…). A najlepiej by było gdybyście po prostu kupowali ryby z lokalnych połowów. Wtedy będą i najświeższe i najsmaczniejsze!

A czemu teraz o tym piszę?

Ponieważ zbliżają się święta Bożego Narodzenia- czas, w którym kupujemy najwięcej ryb. Naprawdę warto przemyśleć sprawę i zmienić choć część naszych ‚złych’ przyzwyczajeń.

Jako bloger i konsument z chęcią przyłączam się do akcji WWF „Zrównoważona ryba na święta” i „Jaka ryba na obiad”, proponując przy okazji kilka przepisów do wykorzystania przez Was w najbliższym czasie (wystarczy kliknąć na zdjęcie, żeby pokazał się przepis):

Łosoś pacyficzny:

Makaron z wędzonym łososiem

Pasta z łososia

Paszteciki z łososiem

Śledź:

śledzie z suszonymi pomidorami i czerwonym pieprzem 2

Sałatka śledziowa

p.s. zamieszczone diagramy pochodzą ze strony www.ryby.wwf.pl.