Ale pyszne! Tata gotuje

„Ale pyszne! Tata gotuje”- Bob Sloan, księgarnia internetowa Septem

ale pyszne! tata gotuje 1

Nigdy wcześniej nie słyszałam o tej książce. I kiedy zobaczyłam jej okładkę i przykładowy rozdział (tutaj), wiedziałam, że MUSZĘ ją mieć na swojej półce. Z pomocą przyszła mi księgarnia internetowa Septem, która z chęcią przesłała mi tę książkę do recenzji (zresztą… nie tylko tą…:)

ale pyszne! tata gotuje 10

Jest to książka nieco inna od wszystkich. Nie ma w niej kolorowych, apetycznych zdjęć potraw, a zamiast nich są czarno białe miniaturki oraz proste rysunki. Charakteryzuje się oryginalną, dosyć dużą czcionką, a wszystkie przepisy i informacje podane są (za przeproszeniem) ‘jak krowie na rowie’;p Dodam tylko od siebie, że ta książka nie jest tylko i wyłącznie dla ojców. Może z niej skorzystać każdy początkujący kuchcik, który wykazuje się odrobiną dobrej woli, żeby czegoś się w życiu (czyt. w kuchni) nauczyć.

ale pyszne! tata gotuje 6

Książka została napisana przez Boba Sloana- gościa, który nie dość, że lubił gotować prosto i smacznie, to robił to tak, że nawet jego dzieciakom smakowało i nie wybrzydzały przy jedzeniu.

ale pyszne! tata gotuje 3

Spis treści zajmuje, bagatela, aż 10 stron (wspomniałam już o dużej czcionce?;p). Spis ten jest bardzo szczegółowy, co znacznie ułatwia odszukiwanie zagadnień w książce (znajdziecie go tutaj). Kolejno znajdują się informacje o: robieniu zakupów w sklepie i przez internet, zdrowej żywności i etykietach na produktach. Fajnym pomysłem jest ‘podręczny przewodnik Taty po doprawianiu’, w którym dowiadujemy się po co nam są do szczęścia zioła i przyprawy oraz do jakich produktów pasują.

ale pyszne! tata gotuje 4

Na kolejnych stronach został przedstawiony ‘podstawowy sprzęt kuchenny Taty’, ale wydaje mi się, że jest ciut za długi i może nieco przestraszyć kuchennego amatora. Myślę, że o wiele lepiej byłoby pokazać te wszystkie sprzęty graficznie. I ciut skrócić listę. I, co ciekawe, po raz pierwszy spotkałam się w książce kucharskiej z rozdziałem poświęconym kuchence mikrofalowej!

W książce znajduje się mnóstwo przydatnych tabelek, którym warto poświęcić parę minut.

ale pyszne! tata gotuje 5

Podane przepisy są opisane w bardzo prosty sposób, bez zbędnych szczegółów. Oprócz wypisanych składników, autor zamieścił także sprzęt potrzebny do wykonania danego zadania. W wielu przepisach znajdują się dodatkowe wskazówki i wariacje na temat danej potrawy.

ale pyszne! tata gotuje 7

Pojawiają się również przepisy na specjalną okazję, które uważam za strzał w dziesiątkę. Na początku znajdujemy czarno białe zdjęcie gotowych dań wraz z przygotowaną listą zakupów oraz informacjami kiedy i co należy zacząć przygotowywać. Tym sposobem nawet ktoś, kto do końca na kuchni się nie zna, może wyczarować wyjątkowy posiłek dla swoich bliskich czy znajomych.

ale pyszne! tata gotuje 8

Na samym końcu znajduje się przydatny słowniczek, spis potraw oraz kilka pustych stron do własnych notatek.

Książkę polecam przede wszystkim tym osobom, które mają zielone lub średnie pojęcie o gotowaniu i chętnie poznają tajniki wiedzy kulinarnej. Cena jest jak najbardziej przystępna (39,00zł) i zachęcam do jej kupienia. (W księgarni Septem ma się rozumieć!:D)

ale pyszne! tata gotuje 2

ale pyszne! tata gotuje 9