Kempingowa książka kucharska

„Kempingowa książka kucharska. Smakowite przepisy dla całej rodziny”- Tiff i Jim Easton, wydawnictwo G+J

kempingowa książka kucharska 1

Śnieg topnieje z niesamowitą prędkością, temperatura coraz wyższa i nim się obejrzymy, a będzie upalne lato! A skoro lato, to czas na różnego rodzaju wyjazdy- w góry, nad jezioro lub morze, pod namiot, czy nawet pod chmurkę. Szykując się na wyjazd ( planowany z wyprzedzeniem lub spontaniczny), trzeba zabrać ze sobą jakieś jedzenie.

Załóżmy, że mamy 4- osobową rodzinę, z dwójką dzieci. I z psem. Trzeba wszystko tak zaplanować, żeby wyjazd należał do udanych i nie był totalną klapą roku. Pomoże nam w tym „Kempingowa książka kucharska” wydawnictwa G+J.

Książka ta została napisana przez Tiff i Jima Easton w wyniku swoich własnych doświadczeń. Chcieli pokazać, że planując swoje posiłki tuż przed wyjazdem można znacznie ułatwić organizowanie wycieczek. Czy tak jest naprawdę? Zobaczmy:

Na początku znajduje się tradycyjny wstęp, w którym autorzy podkreślają, że gotowanie podczas wyjazdu musi być proste i stworzyć rodzinie możliwość spędzenia miłych chwil we wspólnym towarzystwie. Gotowanie poza domem wygląda zupełnie inaczej i różni się od naszego ‘stania przy garach’ od poniedziałku do piątku. Mamy dużo wolnego czasu, piękne widoki, świerkające ptaki dookoła i ponoć dzieci (i mąż) też mniej marudzą. Czego chcieć więcej?

Autorzy przekonują, że dobrym pomysłem jest dokładne zaplanowanie swojego menu oraz na zabraniu ze sobą odpowiednio dużo składników, żeby potem nie latać niepotrzebnie do sklepów. Najważniejsze jednak, to zabrać podstawowe produkty i korzystać z innych lokalnych składników (jeśli z góry wiemy, że będziemy mieć takowy dostęp do nich).

W książce znajdziemy też 2 listy, które troszkę mnie przerażają, bo są troszkę długie- ‘co musisz mieć i co warto mieć’ oraz ‘sprzęt- lista sprawdzająca’. Moim zdaniem te listy należy traktować z lekkim przymrużeniem oka i wybrać z nich tylko te rzeczy, bez których faktycznie byłoby ciężko żyć.

kempingowa książka kucharska 3

kempingowa książka kucharska 4

Książka jest podzielona na 4 rozdziały, a każdy z nich odpowiada innemu wyjazdowi. Na samym początku rozdziału jest przedstawiony jadłospis dla rodziny z młodszymi i starszymi dziećmi oraz dla wegetarian. Do każdego jadłospisu przygotowana jest dokładna lista zakupów, która jest idealnie zaplanowana- bez problemu znajdziemy poszczególne składniki na sklepowych półkach, ponieważ produkty zostały podzielone na: przyprawy i dodatki, puszki i słoiki, owoce i warzywa, itp.

kempingowa książka kucharska 2

kempingowa książka kucharska 5

Przepisy same w sobie są bardzo ciekawe. Każdy powinienem znaleźć coś dla siebie. Dania są szybkie do wykonania i raczej mało problematyczne. Znajdą się również dania bardziej wyszukane i jeśli ktoś lubi podczas wyjazdu poszaleć przy grillu- proszę bardzo! Do niektórych przepisów dorysowana jest ikonka ‘domku’, która oznacza że coś tam trzeba przygotować przed wyjazdem, np. sos winegret, sos tahini, czy marynatę. Całkiem niegłupi pomysł! Do każdego przepisu dołączone są odpowiednie informacje, typu: ilość porcji, czas przygotowania i czas gotowania. Poszczególne etapy przygotowania posiłku są dokładnie opisane.

kempingowa książka kucharska 7

Większość przepisów ma dołączoną fotografię. Zdjęcie przedstawia danie w warunkach, w których zostało przygotowane- np. na plaży, na grillu czy na trawie. Widać, że były robione specjalnie pod tę książkę, co bardzo mnie- jako czytelnika, cieszy. Dodatkowo, autorzy zamieścili zdjęcia swojej rodziny z własnych wycieczek. A jeśli chodzi o samą okładkę, no cóż… nie jest zbyt rewelacyjna. Na szczęście nie ocenia się książki po okładce:-)

kempingowa książka kucharska 9

kempingowa książka kucharska 6

Książkę polecam głównie tym osobom, które lubią sobie wszystko od podstaw zaplanować przed wyjazdem, żeby potem mieć błogą ciszę i spokój. Książka jest niewielkich rozmiarów, więc moim zdaniem warto jest mieć ją przy sobie w czasie naszych wojaży.

<wpis promocyjny>

kempingowa książka kucharska 8