Sekrety szefa kuchni

sekrety szefa kuchni fiskars (1)

Ponoć najlepiej uczyć się na własnych błędach. Niby tak, ale po co, skoro jest tyle fajnych… poradników:-) Jeden z nich trafił właśnie w moje ręce- „Sekrety szefa kuchni. Jak kroić i obierać, żeby smacznie zjeść”. Jest to poradnik o nożach i innych fajnych sprzętach firmy Fiskars oraz o ich prawidłowym użytkowaniu w kuchni.

Cieszę się, że mogłam poczytać sobie co nieco, ponieważ moje noże wkrótce zginęłyby śmiercią tragiczną.

Przez zaniedbanie.

Przyznaję bez bicia, że źle zajmowałam się nimi- wrzucałam do zmywarki, nie wycierałam od razu po umyciu, ostrzyłam raz na ruski rok… . Długo by wymieniać.

Książka „Sekrety szefa kuchni” została napisana przy współpracy firmy Fiskars. Zanim ją otrzymałam troszkę obawiałam się, że książka może wyglądać jak zwykła broszurka reklamowa. Nic bardziej mylnego. Robi naprawdę dobre wrażenie. Jest dużego formatu i w sztywnej okładce.

Spis treści jest dość mocno rozbudowany:

sekrety szefa kuchni fiskars (2)

Wstęp książki dotyczy: historii noży oraz firmy Fiskars; budowie oraz rodzajach noży i obieraczek; posługiwania się ww. sprzętem oraz o tym w jaki sposób o niego dbać.

Ponadto z książki dowiemy się jak kroić warzywa, owoce, grzyby, zioła, drób, mięso oraz ryby.

sekrety szefa kuchni fiskars (3)

sekrety szefa kuchni fiskars (4)

Zabierając się za cokolwiek w kuchni warto zaopatrzyć się w kilka podstawowych rodzajów noży. Owszem, na upartego da radę pokroić wszystko jednym, ale po co się tak męczyć skoro Fiskars wyprodukował kilkanaście typów noży i obieraczek odpowiednich dla konkretnych rodzajów produktów?:D

Przeglądając książkę uzmysłowiłam sobie, że nie miałam bladego pojęcia ile jest rodzajów noży… . toż to jakiś obłęd!!:)) Każdy może być używany do czegoś innego: do zwykłego obierania, do siekania, do krojenia w kostkę, do pomidorów, do chleba, krojenia na plasterki i szatkowania, do skrobania i krojenia drobnych warzyw i owoców, do filetowania. Ponadto znajdziemy także nożyce do drobiu i zwykłe kuchenne oraz różne skrobaczki i obieraczki.

I jak tak na to wszystko patrzę, to chyba musiałabym sobie ponaklejać na nie nalepki, który sprzęt jest od czego;p

sekrety szefa kuchni fiskars (5)

Przydatne informacje można również znaleźć o tym, w jaki sposób trzymać nóż szefa kuchni oraz jak podtrzymywać produkty podczas krojenia.

sekrety szefa kuchni fiskars (6)

Każdy kolejny rozdział jest opatrzony zdjęciem przedstawiającym sprzęt dla danych produktów. I tak na przykład w rozdziale o nożach do owoców, grzybów i ziół znajdziemy przedstawione zdjęcia (wraz z opisem): noża szefa kuchni, uniwersalnego noża kuchennego, noża santoku, noża do pomidorów, obieraka z obrotowym ostrzem oraz skrobaczkę.

Bardzo podoba mi się sposób zaprezentowania krojenia poszczególnych produktów. Przedstawione są kolejne etapy przygotowania danego składnika, jak trzymać nóż podczas siekania itp. Każda fotografia opatrzona jest szczegółowym opisem.

sekrety szefa kuchni fiskars (9)

sekrety szefa kuchni fiskars (8)

sekrety szefa kuchni fiskars (7)

Poza tym w książce znajduje się kilka przepisów, które moim zdaniem są nie do końca dopilnowane- w wielu przypadkach brakuje informacji co trzeba zrobić z piekarnikiem… . Poza tym dam sobie głowę uciąć, że zdjęcia do przepisów są wzięte z bazy danych (jest to zresztą podane na okładce). Całe szczęście, że książka jest przede wszystkim o tym jak kroić i siekać, a nie jest swoistą książką kucharską, bo by zarobiła ode mnie małego minusa… .

sekrety szefa kuchni fiskars (10)

Jeśli chodzi o Fiskarsa, nie mogę go Wam polecić z prostego powodu- nigdy wcześniej nie miałam z nim do czynienia:-)) Natomiast książkę „Sekrety szefa kuchni” polecam w 100%- szczególnie tym, którzy dopiero uczą się kucharzenia!!

Książkę otrzymałam do recenzji dzięki uprzejmości wydawnictwa RM.

sekrety szefa kuchni fiskars (11)