Wyprawy kulinarne Jamiego

„Wyprawy kulinarne Jamiego”- Jamie Oliver, wydawnictwo Insignis

jamie 1

Mam całkiem sporą kolekcję książek kucharskich, ale bez dwóch zdań książka „Kulinarne wyprawy Jamiego” jest najpiękniej wydana. Ta książka od razu mnie zachwyciła. Jest bardzo gruba (360 stron), a zdjęcia po prostu powalają!! Do napisania tej książki skłoniły Jamiego podróże. Jadał w wielu krajach i postanowił opisać swoje różnorodne doświadczenia kulinarne.  Książka jest opisana w formie pamiętnika-na początku każdego rozdziału Jamie krótko przedstawia  miejsce, w którym się znajduje. I tu zaczyna działać nasza wyobraźnia- oprócz ciekawych tekstów, znajdujemy również przepiękne fotografie oddające klimat danego kraju. (Zdjęcia zasługują naprawdę na wielki szacunek).

jamie 2

jamie 3

Bardzo fajną sprawą jest zamieszczenie w każdym rozdziale informacji o najważniejszych produktach danego kraju. I tak oto możemy dowiedzieć się, że w Maroku najczęściej je się: jagnięcinę, bób, oliwki, daktyle, kiszone cytryny, kuskus, miętę, a dania doprawia się mieloną papryką, kminem i harissą. Wszystkie te produkty są oczywiście pięknie zaprezentowane i krótko opisane. Uważam te strony za bardzo ciekawe i przydatne, bo można się z nich wiele nauczyć.

jamie 4

Jamie twierdzi, że jego przepisy są łatwe… . No cóż, łatwe może i są, ale w wielu przypadkach wymagają naprawdę sporej ilości składników, co sprawia, że danie jest ciut zbyt wygórowane cenowo dla zwykłego śmiertelnika;-/ Uważam, że prezentowane tu przepisy są przeznaczone na ‘od święta’. Owszem, ceny za poszczególne produkty nie są jakieś masakrycznie wielkie, ale kiedy się tak wszystko zsumuje… no właśnie. Nie mniej jednak i tak jestem pod urokiem każdego z prezentowanych tu przepisów:-)

jamie 5

jamie 6

Polecam tą książkę każdemu, kto uwielbia gotować i poznawać różne smaki oraz wszystkim tym, którzy kochają podróże. Pamiętajcie, że zwiedzanie kraju nie polega na tym, żeby położyć się plackiem na gorącym piasku. Warto wybrać się w małe uliczki i skosztować dań, które potem możecie z powodzeniem przygotować w swoim domu dla gości. A Jamie z chęcią Wam w tym pomoże, hihi.

(Książkę dostałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Insignis).

Na podstawie przepisu Jamiego przygotowałam pyszną grochówkę oraz kuskus na słodko z migdałami w miodzie i sokiem z pomarańczy.

jamie 7