Degustacja polskich cydrów w Muzeum Cafe (OFDS)

cydry museum cafe (4)

Z prawdziwymi cydrami nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia, więc gdy dowiedzieliśmy się, że można się wybrać na degustację tychże napojów w ramach OFDS- od razu się na nią zapisaliśmy.

Spotkanie odbywało się w Museum Cafe w Muzeum Archeologicznym. Museum Cafe jest miejscem, w którym oprócz tego, że można sobie dobrze pojeść (i napić się:-), można także spotkać się ze znajomymi na koncertach czy pokazach. Lokal otoczony jest czterema wysokimi murami z czerwonej cegły, a zamiast tradycyjnego sufitu- są szklane okna. Dzięki czemu knajpka jest dość mocno nasłoneczniona. Na środku znajduje się fragment z sypialni Faraona :-)

Usiedliśmy sobie z Tomaszem przy stoliczku (jak się potem okazało wybraliśmy sobie miejsca tuż przy prowadzącym spotkanie, wobec czego wszystko idealnie słyszeliśmy). Na stoliku mieliśmy już ustawionych kilka kieliszków… .

cydry museum cafe (5)

Degustacja rozpoczęła się chwilę po 13tej i prowadził ją pan Hieronim Błażejak. Pan Hieronim jest Mistrzuniem jeśli chodzi o przygotowywanie zarówno nalewek jak i cydrów. Do produkcji korzysta wyłącznie z super hiper ekologicznych produktów, dzięki czemu jego trunki są tak znakomite.

cydry museum cafe (6)

Zaczęło się polewanie:D

W sumie spróbowaliśmy 8 cydrów, z następujących jabłek:

  • kronselka
  • kronselka z drożdżami
  • boskoop
  • boskoop, kronselka, antonówka
  • złota reneta
  • antonówka
  • 20 różnych odmian
  • złota reneta z miodem wielokwiatowym

Każdy cydr był inny, ale każdy pyszny na swój sposób. Tomkowi najbardziej przypadł do gustu cydr z antonówki, a mi kronselka i ten z miodem.

Spotkanie przebiegało w bardzo miłym towarzystwie i niepotrzebnie pan Hieronim tak się stresował:-) Oprócz niego, zabierały głos inne osoby, zaznajomione w temacie, m.in. pan Tomasz Porowski.

Pan Hieronim produkując swoje cydry wykorzystuje m.in. stare odmiany jabłek, które posiadają bardzo dużo cukru i nie potrzeba ich dodatkowo słodzić. Owoce nie mogą być przejrzałe i nadgniłe. Tłoczone są w całości, łącznie z pestkami i są naturalnie klarowane.

<Reszta zdjęć znajduje się TUTAJ>

cydry museum cafe (1)

cydry museum cafe (2)

cydry museum cafe (7)

cydry museum cafe (3)