WARSZTATY KULINARNE W SPOT.- KUCHNIA GRECKA

16.01.2013

spot- grecka 1

Ci, którzy nas znają, wiedzą jak bardzo nienawidzimy Poznania. Nasza niechęć do tego miasta zaczęła się w dniu kiedy zaczęliśmy studiować na UAMie. Obiecaliśmy sobie, że jak tylko skończą się studia nigdy przenigdy nie wrócimy do tego miasta z własnej woli.

I gdyby ktoś jeszcze parę lat temu powiedział mi, że jeszcze zapłacę za to by tam pojechać- wyśmiałabym go.

No i stało się: 16go stycznia 2013roku, dobrowolnie, przyjechaliśmy do tego miasta na literę ‘P’, na warsztaty kulinarne do SPOT.

SPOT.- miejsce niesamowite i magiczne. Oczy nam wyszły na wierzch kiedy weszliśmy do środka. Klimat- nie z tej ziemi!! Po prostu miejsce idealne do spotkań kulturalno- kulinarno- towarzyskich:-)

spot- grecka 2

Warsztaty odbyły się pod hasłem ‘kuchnia grecka’ i były prowadzone przez Satnama i jego żonę- Jagodę, którzy wprowadzili bardzo ciepłą i miłą atmosferę. Wszystkich uczestników było 12. Każda grupa/para miała swoje stanowisko i była odpowiedzialna za jedną potrawę. Niektóre potrawy były czasochłonne, a inne mniej wymagające, więc mieliśmy się wymieniać i sobie nawzajem pomagać. Grupa okazała się niesamowita- nie było żadnych przepychanek, każdy był dla siebie serdeczny.

spot- grecka 3

spot- grecka 4

spot- grecka 5

spot- grecka 6

Wspólnie przygotowaliśmy kilka dań z greckiej kuchni. I gdybym miała podać 1 rzecz, która była najlepsza i najsmaczniejsza- nie umiałabym. Po prostu. Wszystkie były smaczne.

spot- grecka 7

Zupa cytrynowa miała niespotykany smak- delikatny, lekko kwaskowaty, taki… cytrynowy rosołek. Trochę nietypowy kwaskowaty rosołek bo jak jeden z uczestników wspomniał: „A mnie uczyli, że jak rosół jest kwaśny to znaczy, że jest niedobry!”:-)

spot- grecka 8

Garides saganaki, czyli krewetki po grecku były po prostu rewelacyjne! Były naprawdę okazałe i wspaniale się komponowały wśród kolorowych warzyw.

spot- grecka 9

Dolmades- odrobinę pracochłonne danie, ale naprawdę warto! Po raz pierwszy mieliśmy do czynienia z liśćmi winogron w kuchni. Cygaretki okazały się być pyszną przystawką.

spot- grecka 10

Tzatizki- powiem tak: wydawało mi się, że robię dobry sos. No właśnie… wydawało mi się. Ten, który jedliśmy był wspaniale… aksamitny.

spot- grecka 11

Spanakopita- danie, które tak wspaniale wygląda jak brzmi. Najpierw cieszą się oczy, które widzą ten piękny przysmak, a potem nasze kubki smakowe. Chrupiące ciasto filo jest tu wspaniale połączone z delikatnym szpinakiem i fetą. Poezja smaku!

spot- grecka 12

Kalamarakia tiganita, czyli zwykłe niezwykłe kalmary. Do tej pory, kiedy je przyrządzaliśmy w domu, były no cóż… smaczne, ale jakieś takie gumowate. Na szczęście Satnam sprzedał nam pewien patent, dzięki któremu nasze kalmary już zawsze będą takie, jak należy!

spot- grecka 13

Na warsztatach została również przygotowana gracka przyprawa, do której m.in. dodaje się suszoną limonkę. Przyprawa nabiera wówczas charakterystycznego zapachu i można ją wąchać, wąchać i wąchać… .

spot- grecka 14

Na deser zjedliśmy loukoumades, czyli takie mini pączusie w syropie różanym. No po prostu pełen odlot!!! (przepis TUTAJ)

spot- grecka 15

Wyszliśmy z warsztatów przeszczęśliwi. Byliśmy bardzo zadowoleni i wcale a wcale nie żałowaliśmy, że przyjechaliśmy do tego miasta na literę „P”.

I może wrócimy tu jeszcze kiedyś?:-)

spot- grecka 16

spot- grecka 17

<więcej zdjęć znajduje się na profilu FB, a osobom zainteresowanym mogę przesłać wszystkie fotki- proszę w tej sprawie o kontakt: aduparosnie@gmail.com>