Święto Chleba w SP21 w Zielonej Górze

święto chleba (4)

święto chleba (8)

Świętochleba (6)

świętochleba (5)

święto chleba (6)

Ostatnio moje myśli krążyły wyłącznie o chlebie, bułkach i ich pieczeniu. Kładłam się spać z myślą, co zrobić, żeby Święto Chleba wyszło jak najlepiej, a jak się budziłam, to zastanawiałam się co jeszcze trzeba zrobić, dodrukować, napisać, itp.

To było moje największe przedsięwzięcie jakie przyszło mi współorganizować z moimi koleżankami z pracy.

Najfajniejsze przedsięwzięcie!!!:D

O całym tym pomyśle możecie przeczytać tutaj, bo nie chcę się powtarzać. Dziś skupię się wyłącznie na czwartku, tj.17go października 2013r.

A w zasadzie zacznę od środowego wieczoru, kiedy to zabrałam się za wyrabianie ciasta….. .

Zużyłam 8 kilogramów mąki, 16 jajek, 400 g drożdży, 4 litry mleka i 400g masła, trochę soli i cukru. Gdyby nie mój kochany Kiciuś, to nigdy w życiu nie podjęłabym się tak morderczego wysiłku. Zaczęłam wyrabiać ok. 18tej a skończyłam jakoś o 23. Caaaały dom ‚pachniał’ drożdżami.  Ciasto upchnęłam do 4 wielkich miednic. Miałam naprawdę wiele obaw, czy masa nie opadnie po kilku/kilkunastu godzinach wyrastania. Owszem, robiłam parę dni wcześniej próby z nieco mniejszą ilością ciasta, więc była szansa, że się uda.

Zasnęłam po północy.

Wstałam po 4tej… . A raczej wstaliśmy, bo chcąc nie chcąc mój Tomasz miał również niemały udział w akcji:-)

Jakoś po 6tej wtoczyliśmy się z michami do szkoły. Chwilę potem wpadła reszta ekipy. Zaczęłyśmy wszystko zapinać na ostatni guzik.

Punkt 8.00 wystartowałyśmy!!!

Każda klasa wiedziała, o której godzinie ma przyjść z wychowawcą lub z opiekunem i gdzie ma się udać- na naszym korytarzu odbywały się zarówno warsztaty teoretyczne jak i praktyczne.

Ja byłam odpowiedzialna za stoisko z wypiekaniem bułeczek… . Do pomocy miałam 2 uczennice z klasy 6b- Patrycję i Paulinę. Dziewczyny były niesamowicie obrotne i 2 razy nie trzeba im było niczego powtarzać. Pracowało mi się z nimi rewelacyjnie!!!

święto chleba (10)

święto chleba (9)

święto chleba (2)

Podczas każdej godziny lekcyjnej podchodziły do nas 2 klasy. Pracowałyśmy zatem dzielnie od 8.00 do 15.00.  W sumie przez tyle godzin udało nam się upiec prawie 300 bułek!!!!! (niektórzy piekli więcej niż 1;p)

święto chleba (1)

Każde dziecko otrzymywało kawałek ciasta, z którego trzeba było uformować coś na kształt bułeczki, posmarować mlekiem i udekorować ulubionym składnikiem. A była ich cała masa- rodzynki, wiórki, mak, sezam, słonecznik i wiele, wiele innych… . Frajdy było co niemiara! Każda buła była podpisana i wypiekana zarówno przy naszym stoisku (z pomocą małego piekarnika) jak i  w szkolnej kuchni. Upieczone bułeczki trafiały z powrotem do swoich właścicieli. (Skorzystałam z tego przepisu).

święto chleba (11)

Podczas gdy my walczyłyśmy dzielnie w ‚piekarni’, uczniowie wzięli także udział w warsztatach teoretycznych:

Dzieci zostały zapoznane z warunkami uprawy zbóż, rodzaju gleby oraz zbóż – można było dotknąć kłosów pszenicy, żyta, jęczmienia, pszenżyta oraz wiechę owsa. Później dzieci oglądały proso – kłos i ziarno, zboża, które uprawia się głównie w Afryce, mogły porównać wielkość ziarna naszych zbóż do prosa. Następnie uczniowie oglądali i dotykali różne typy mąki żytniej (żyto gniecione, typ 2000, typ 720). Następnie w młynku ręcznym mielili ziarno wybranego zboża i porównywali do typu mąki. Na koniec oglądali, wąchali zakwas żytni i pszenno – żytni. Uczyli się rozpoznawać zboża po kłosach i ziarnach.

świętochleba (3)

świętochleba (1)

Świętochleba (7)

święto chleba (3)

Uczniowie zapoznawali się także z tematyką plakatów wykonanych przez klasy 1-6, które dotyczyły: pracy rolnika, młynarza, piekarza, a także rodzajów mąk, procesu powstawania chleba itd.

święto chleba (5)

Ponadto można było obejrzeć w jaki sposób piecze się chleb w maszynie do wypieku chleba, a także spróbować pieczywa wypieczonego w zaciszu domowym oraz spróbować wielu dodatków do chleba, takich jak: dżemy, konfitury, ogórki, papryki, masełko z czosnkiem, smalce, miody, oraz sałatki i bigos! Wszyscy jedli, aż uszy się trzęsły!!!

świętochleba (4)

świętochleba (2)

święto chleba (7)

Cała szkoła pachniała tego dnia świeżym pieczywem, zakwasem, drożdżami, a mąka była dosłownie… wszędzie:D

Cieszy nas ogromnie fakt, że wszystko udało się dokładnie tak, jak sobie zaplanowałyśmy. A jesteśmy jeszcze bardziej dumne z tego, że to wydarzenie spodobało się nie tylko uczniom, ale i Dyrekcji oraz innym nauczycielom i rodzicom uczniów. Usłyszałyśmy mnóstwo dobrych i ciepłych słów i czujemy się przez to niezwykle docenione!

To, co udało nam się tego dnia osiągnąć, to oczywiście nie tylko nasza zasługa:-) W tym wydarzeniu pomogło nam wiele osób, którym jeszcze raz serdecznie dziękujemy!!!!!!

DZIĘKUJEMY:

 • Dyrekcji za pomoc przy organizacji tego wydarzenia w naszej szkole;
 • nauczycielom oraz wychowawcom: Iwonie, Arlecie, Mirze, Agnieszce W., Darce, Gosi, Kasi Z.;
 • uczniom z klasy 5b oraz ich rodzicom;
 • paniom dzielnie walczącym z wypiekaniem bułeczek w szkolnej kuchni: Grażynce, Wiesi, Kasi, Kamilce i Eli.;
 • Paulinie i Patrycji z klasy 6b;
 • paniom, które pomogły nam ogarnąć sajgon w trakcie i po imprezie: pani Iwonce, Gosi i Emilce;
 • naszym Partnerom: Fimaro, Spiżarni, Luks Pomada, Zielonej Farmie, Przyjaciołom Jedzenia oraz Kardamonowi
 • mamie Iwonki i piekarni Rzepka
 • zielonogórskiej blogosferze kulinarnej: Sylwii, Magdzie i Sylwkowi
 • oraz naszym dzielnym mężom:D

Do zobaczenia za rok!!!!!!!!!!!!!!!!!

Wszystkie zdjęcia z tej imprezy znajdują się na profilu FB ‚A dupa rośnie’. 

Podczas tego dnia zorganizowałyśmy zbiórkę dla naszej uczennicy Ani, która zmaga się z chorobą. Cały dochód zostanie przekazany na konto dziewczynki. Na chwilę obecną nie mam jeszcze zielonego pojęcia ile udało nam się nazbierać pieniążków, ale  jak tylko wszystko policzymy, od razu dam Wam znać:-) A gdyby ktoś chciał się jeszcze dorzucić, gorąco zachęcamy!!!

Ania jest już w chwili obecnej po operacji usunięcia nerki i czeka w chwili obecnej na przeczep. Potrzebny jest każdy grosik i każda złotówka:

Bank PKO SA oddział w Zielonej Górze, Ogólnopolskie Stowarzyszenie “Nerka”,
98 1240 6843 1111 0010 5285 6896
z dopiskiem “Ania”