Winobusem do Winnicy ‚Julia’

winnica julia (1)

winnica julia (5)

Winnica „Julia”- Stary Kisielin, k.Zielonej Góry

Podczas tegorocznego Winobrania postanowiliśmy wybrać się na małą wycieczkę do jednej z lokalnych winnic. W końcu tak trochę głupio, że człowiek jest mieszkańcem Zielonej Góry, a winnicy na oczy nie widział… (ja to jeszcze rozumiem- bo mieszkam tu dopiero od kilku lat, no ale Tomek… porażka:-) Zapisaliśmy się więc na wyjazd winobusem do ‘Winnicy Julia’ w Starym Kisielinie, tuż pod Zieloną Górą.

Udaliśmy się na miejsce zbiórki nie za bardzo wiedząc, co nas będzie czekać. Obstawiałam, że pojedziemy małym busikiem, a tu się okazało, że było tak dużo chętnych, że podstawili nam porządny autokar. Przywitała nas pani Ania w wianku z winorośli, która była naszym przewodnikiem. Po drodze pani Ania przybliżyła historię uprawy winorośli na naszych terenach. Okazało się, że winnice zaczęto zakładać już w XII wieku. Po kilku minutach dotarliśmy do celu.

Byłam pewna, że winnica będzie znajdowała się gdzieś na obrzeżach wioski, a tu jakie zdziwienie- była w samym jej środku:-) Wchodziło się do niej jak na najnormalniejsze w świecie domowe podwórko. Właścicielka winnicy- pani Małgorzata Grad- opowiedziała nam o swoim gospodarstwie, o gatunkach winorośli, które wraz z mężem- p. Romanem, uprawiają oraz o warunkach atmosferycznych, które są potrzebne przy tego typu uprawie. Dowiedzieliśmy się także, że z roku na rok tego typu miejsca cieszą się coraz większą popularnością zarówno wśród turystów jak i ‘zwykłych’ mieszkańców Zielonej Góry.

winnica julia (2)

‘Winnica Julia’ została założona w 2003 roku, a nazwę nadano jej  na cześć wnuczki właścicieli. Na chwilę obecną w winnicy rośnie ponad 1300 winnych krzaczków. Oprócz zwiedzania i degustowania winka można także spróbować potraw regionalnych oraz biesiadować w altance otoczonej brzozami. Warto przyjechać w te strony i na chwilę się wyciszyć…:-)

(Wszystkie zdjęcia z tego pobytu możecie obejrzeć TUTAJ:-)

winnica julia (9)

wino Pinot Noir, rocznik 2012- pyszniutkie!

winnica julia (10)

winnica julia (11)

winnica julia (8)

winnica julia (7)

winnica julia (6)

winnica julia (4)

winnica julia (3)