Grillowanie dla bystrzaków

grillowanie dla bystrzaków (2)

Dzisiaj rozpoczęliśmy sezon grillowy. Była zamarynowana karkówka, a do tego domowy sos BBQ i pieczone jabłka z rozmarynem. No cóż można więcej dodać- było wyśmienicie! I choć pogoda nie do końca dopisała, jedzenie oraz towarzystwo było idealne.

Jeśli chodzi o nasz repertuar w wyborze produktów na grilla, jest on dość typowy. Najczęściej są to kiełbaski, jakieś szaszłyki lub wspomniana wcześniej karkówka. Od czasu do czasu robimy też z rodzicami pieczonki w garnku żeliwnym. I to by było na tyle jeśli chodzi o nasze eksperymentowanie z piknikowaniem… .

Dlatego ogromnie się cieszę, że wpadła mi w ręce książka „Grillowanie dla bystrzaków”, którą otrzymałam od księgarni internetowej Septem. Okazało się, że zwykłe piknikowanie można zamienić w prawdziwą ucztę. Można przygotować takie wykwintne dania jak: szaszłyki z owoców morza z sosem cytrynowym, łopatkę marynowaną w czerwonym winie czy chociażby grillowane figi z szynką parmeńską. Podczas grillowania można naprawdę popuścić wodze swojej fantazji!

grillowanie dla bystrzaków (4)

Oprócz tego, że książka jest bogata w niesamowitą ilość interesujących przepisów, jest ona także kopalnią wiedzy odnośnie teorii dotyczącej samego grillowania. Na początku książki zapoznajemy się z terminologią i podstawowymi zasadami dotyczącymi grillowania, by zaraz potem dowiedzieć się jaki sprzęt jest dla nas najbardziej odpowiedni. Warto również przeczytać rozdział poświęcony technikom rozpalania ognia.

Bardzo przypadły mi do gustu strony poświęcone ‘życiu ze smakiem’, w którym zostały opisane dodatki, których można użyć do grillowanych potraw. Znajdziemy tu wiele przepisów na smaczne marynaty, nacierki, sosy, salsy i chutneye.

Każdy przepis zawiera dokładny czas przygotowania danego sosu lub potrawy, czas gotowania/chłodzenia/marynowanie oraz ilość otrzymanej porcji. Znajdziemy również wartość odżywczą dania oraz w wielu przypadkach propozycję podania oraz urozmaicenia poszczególnych smakołyków.

grillowanie dla bystrzaków (7)

Zarówno na początku jak i na końcu znajdziemy bogaty spis treści oraz indeks, dzięki którym bez problemu znajdziemy to, co nas interesuje.

grillowanie dla bystrzaków (3)

„Grillowanie dla bystrzaków” nie obfituje w zdjęcia, z czego w tym przypadku akurat się cieszę. Co prawda uwielbiam fotografie kulinarne, ale te zdjęcia, które akurat znajdują się na samym końcu ( w sumie 8)nie powalają, a już na maksa nie podobają mi się te, ze sztucznymi śladami od grilla. Więc w tym przypadku jestem jak najbardziej za tym, że wystarczają mi ilustrowane obrazki i płakać za zdjęciami nie będę.

grillowanie dla bystrzaków (8)

grillowanie dla bystrzaków (5)

grillowanie dla bystrzaków (6)

Książkę polecam wszystkim maniakom grillowania, którzy chcą powalić swoich gości na kolana oraz tym, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w tej dziedzinie.

grillowanie dla bystrzaków (1)