Mała paryska kuchnia

mała paryska kuchnia (12)

mała paryska kuchnia (1)

Kiedy nowa książka wpadnie mi w ręce od razu wiem, czy ją pokocham, czy też pójdzie sobie leżeć i kurzyć się na półkę… .

Ta z pewnością należy do tej pierwszej kategorii. Zakochałam się w niej od pierwszego wejrzenia!

Otrzymałam ją jakiś czas temu od Ministerstwa Książki do recenzji (swoją drogą nazwa tej księgarni internetowej bardzo przypadła mi do gustu:-). Dostałam ją w momencie, kiedy miałam multum pracy- kończył się rok szkolny i tak naprawdę nie miałam kiedy spokojnie usiąść przy kawce i ją pooglądać. Wpadłam za to na inny sposób: książkę położyłam sobie na nocnym stoliku i tuż przed snem przeglądałam kolejne strony. Tak, na dobranoc. Dzięki nie miałam same kolorowe i smaczne sny, hihi.

mała paryska kuchnia (4)

Książka „Mała paryska kuchnia” urzeka już od samego początku. Jest w grubej okładce, ma prawie 300 stron i tyle fajnych przepisów, że ojej!

Została napisana przez Rachel Khoo. Zobaczyłam ją kiedyś na jakimś kanale w TV i od razu kobitka mnie zauroczyła!

mała paryska kuchnia (3)

mała paryska kuchnia (6)

Rachel postanowiła przeprowadzić się do Paryża, gdzie ukończyła szkołę cukierniczą w Le Cordon Bleu, by potem móc piec słodkie pyszności w księgarni z książkami kucharskimi w La Cocotte. Rachel jest niesamowicie apetyczną i pełną ciepła osobą. Kiedy tworzy te wszystkie smakołyki w swojej maleńkiej przytulnej kuchni, aż chce się wszystko zjeść! Łącznie z nią samą:D

Przeglądając poszczególne zdjęcia, miałam jakieś takie dziwne wrażenie, że fotografie są mi w pewien sposób znane… . Spojrzałam na autora zdjęć-David Loftus. Hmm..coś mnie ruszyło… Mam dwie książki J.Olivera. Sprawdzam. Fotograf: David Loftus!!! AAAA:D I wszystko stało się jasne. David jest najlepszy! Potrawy na jego zdjęciach są zawsze do schrupania- kolorowe, apetyczne. Wszystko jest dokładnie przemyślane. Wielki szacun!

mała paryska kuchnia (7)

mała paryska kuchnia (8)

mała paryska kuchnia (9)

Oprócz przepięknych fotografii, znajdziemy coś, co wyróżnia tę książkę-ilustracje autorki. Na wewnętrznej stronie okładki znajdują się ręcznie narysowane produkty wraz z francuskimi podpisami- można przy okazji liznąć obcego języka! Obrazki po prostu rozwalają na łopatki! Chciałabym tak umieć rysować… .

mała paryska kuchnia (2)

mała paryska kuchnia (5)

Menu podzielone jest na 6 rozdziałów:

 • codzienne gotowanie;
 • podwieczorek;
 • letnie pikniki;
 • aperitify;
 • obiad z przyjaciółmi i rodziną;
 • słodki poczęstunek;

Każdy rozdział rozpoczyna kilka słów wstępu, by zaraz potem przejść do przepisów. Obłędnych przepisów! Nie umiałabym wybrać 10 najfajniejszych, tyle ich tu jest! Na każde danie czy deser mam ochotę i cieszę się, że wakacje się zaczęły, bo będę miała duużo wolnego czasu żeby je wypróbować. W każdym przepisie umieszczona jest informacja dot. czasu przygotowania, gotowania/pieczenia oraz na jaką ilość osób jest przeznaczony dany smakołyk.

mała paryska kuchnia (10)

Kilka ostatnich stron poświęconych jest następującym rozdziałom:

 • fundamenty kuchni francuskiej;
 • kuchenne zapiski;
 • moje paryskie adresy;
 • indeks;
 • podziękowania;

Ludziska, nie zwlekajcie! Kupcie ją czym prędzej! Pędźcie do najbliższej księgarni  Nie musicie nawet z domu wyłazić- wystarczy kliknąć TU i książka może być w każdej chwili Wasza:-)

Ja ją polecam.

Z całego serca!!

mała paryska kuchnia (11)